Vhodné profesie pre prácu na doma

Práca na doma sa hodí pre pomerne širokú škálu profesií. Zväčša ide o profesie s veľkou prevahou duševnej práce, pri ktorej sa predovšetkým používa stolový počítač, notebook či tablet, mobilný telefón a samozrejme internet.

Medzi profesie, ktoré sa dajú vykonávať aj doma, patria programátori, počítačoví grafici, správcovia webov, weboví dizajnéri, weboví vývojári, špecialisti na internetový marketing, SEO špecialisti, copywriteri, ilustrátori, fotografi, administrátori, konštruktéri, internetoví asistenti, redaktori internetových portálov, nezávislí umelci, novinári, reportéri, spisovatelia, editori, prekladatelia, účtovníci, analytici, poisťovací agenti, makléri, právnici, architekti, dizajnéri, manažéri, obchodníci, prieskumníci trhu, konzultanti, editori, technici, operátori, marketingoví poradcovia, nákupní agenti, detektívi, knižní vydavatelia, pracovníci personálnych zákazníckych služieb, informační sprostredkovatelia, výskumní pracovníci, odborní administratívni pracovníci, pracovníci rôznych neziskových organizácií, virtuálne asistentky atď.
V budúcnosti budú s najväčšou pravdepodobnosťou pribúdať ešte ďalšie profesie.

 

 

Niektorí pracovníci pracujú predovšetkým doma a k zamestnávateľovi chodia napríklad raz do týždňa na kratšiu, či dlhšiu poradu, niektorí pracujú striedavo doma a v priestoroch zamestnávateľa. I keď prácou na doma sa myslí predovšetkým riadne zamestnanie vo firme, verejnej správe alebo všeobecne v nejakej organizácii, pomerne často pri takejto práci ľudia zamestnávajú sami seba, sú samostatne zárobkovo činnými osobami pracujúcimi doma na živnosť. Takýto nezávislí ľudia žijúci na "voľnej nohe" sa nazývajú freelanceri.

Najčastejšie sa na „voľnej nohe” pracuje v oblasti písania a úprav textu, fotografovania, programovania, webdizajnu a grafiky. V spomínaných odboroch je často výhodnejšie predávať svoje osobné služby ako freelancer, ako byť zamestnancom firmy. Mnohí talentovaní profesionáli opúšťajú svoje miesta v zamestnaní, pretože ich služby sú veľmi žiadané a vedia, že môžu získať lepšie finančné ohodnotenie, keď budú pracovať ako nezávislí freelanceri.

Prečítajte si tiež: Freelancer