Pre koho sa hodí práca freelancera

V prvom rade treba povedať, že práca na voľnej nohe vykonávaná doma sa „nehodí” pre každého. Všetkým ľuďom by zrejme ani nevyhovovala. Práca na doma (či už ide o freelancera alebo zamestnanca firmy pracujúceho doma) vyžaduje predovšetkým perfektné plánovanie a obrovskú sebadisciplínu a sebaovládanie v uskutočňovaní tohoto plánu. Pokiaľ by ste si nevedeli stanoviť denný plán na uskutočnenie úloh (na práve realizovanej pracovnej úlohe, či projekte) a nedokázali by ste tento plán do bodky splniť, zrejme patríte medzi tých ľudí, pre ktorých práca na doma nie je vhodná. Pokiaľ plne neovládate seba samého, tak to radšej ani neskúšajte. Práca na doma je predovšetkým o sebadisciplíne a sebamotivácii.

Pokiaľ uvažujete o tom, že jedného krásneho dňa sa „odstrihnete” od svojho zamestnávateľa a začnete so svojou nezávislou kariérou ako freelancer, skôr ako by ste začali svoje podnikanie na voľnej nohe, mali by ste si to dobre premyslieť a naplánovať, aby ste mohli byť úspešný. To znamená, že by ste mali identifikovať svoje znalosti, schopnosti a zručnosti. Porovnať si ich voči svojim budúcim konkurentom a zistiť, aký je dopyt na trhu po Vašich službách. Preto je potrebné uskutočniť svoj vlastný prieskum trhu a zistiť si všetky potrebné informácie na úspešný štart.

 

 

Zamerajte sa na Vaše najsilnejšie stránky. Zistite si, aké sú najviac žiadané služby v odbore, v ktorom sa chcete ako freelancer realizovať. Za účelom zistenia predajnosti svojich služieb podniknite všetky potrebné aktivity. Budete sa musieť naučiť predávať svoje služby. Spýtajte sa seba samého na „čo” by som sa mal(a) zamerať? Čo konkrétne môžem ponúknuť, aby si klienti objednali prácu práve u mňa? Prečo by mali riskovať dať práve mne tú zákazku, nemajúc so mnou zatiaľ žiadne skúsenosti? Prečo by mali firmy investovať práve do mojej konkrétnej služby, a nie do stovky iných v podnikaní na voľnej nohe?

Azda všetci máme určité sny. Existuje niečo, po čom túžime, po splnení čoho snívame. Práca freelancera môže byť jeden zo spôsobov ako si splniť svoj sen. Táto skutočnosť môže zohrať významnú, možno i rozhodujúcu úlohu v dostatočne silnej sebamotivácii, ktorá je úplne nevyhnutná pre prácu na voľnej nohe. Otestujte sa – rezervujte si jeden voľný deň iba pre seba na sebaodskúšanie, či sa hodíte za freelancera. Urobte si aspoň stredne náročný denný plán pracovných úloh a skúste ich všetky splniť.

Prečítajte si tiež: Výhody práce na doma